Отзив

за Граматически речник на българския език

(съставители д-р Светла Коева - лингвистичен модел,

и Стоян Михов - формален модел)

от проф. д.ф.н. Иван Куцаров

Пловдивски университет "Паисий Хилендарски"

"Цар Асен" 23, Пловдив 4000

 

    В този си вид (тъй като се предполага работата върху него да продължи) Граматическият речник на българския език с компютърно приложение съдържа 60 000 основни форми и около 1 000 000 форми на думите от основния речников фонд на българския книжовен език.

    На всяка основна форма в речника се приписва граматическа и акцентологична информация. Речниковите единици са групирани в различни класове, отразяващи езиковите редувания и парадигмите от синтетични словоформи. Граматическата информация, включена в речника, условно може да се раздели на категориална - характеризираща основните форми, и парадигматична - показваща групирането на думите в общи типове.

    Граматичните характеристики на лексемите са съобразени със специфичните особености на речника. Отрично впечатление прави лингвистично описание на основните форми при глаголите. Преимущество на речника е отразената връзка между всяка една от словоформите и съответната им основна форма. Описани са всички езикови редувания, включително и акцентните.

    Речник от този тип се подготвя за първи път в историята на нашата лингвистика и дори само този факт заслужава адмирации. Много висока оценка може да се даде и на изпълнителската работа на съставителите, които в максимална степен са се съобразили с теоретичните постижения на българското езикознание през последните години. С оглед на бъдещата работа може да се препоръча добавянето на информация за степенуването на прилагателните имена (макар че съставителите са се ограничили в рамките на синтетичните словоформи, а компаративите и суперлативите се приемат за аналитични форми), на характеристиките одушевен обект - лице - неодушевен обект при съществителните имена и на преизказните синтетични форми (третоличните преизказни форми за аорист и имперфект) при глаголите.

 

Пловдив

12.12.1997 г.

(проф. д.ф.н. Ив.Куцаров)